Wszystkie zmiany odpowiednio wcześnie wykryte, są zdecydowanie łatwiejsze do wyleczenia!

Nowotwór piersi

Grupa ryzyka

Na nowotwór piersi mogą zachorować kobiety w każdym wieku. Wcześnie wykryty nowotwór jest dużo łatwiejszy do wyleczenia. Na szczęście nie każda zmiana w naszych piersiach jest nowotworem. Zdecydowana większość guzków to zmiany łagodne, które nie zagrażają naszemu zdrowiu.

Samobadanie

Bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku powinnyśmy samodzielnie badać nasze piersi. Takie samobadanie wykonujemy raz w miesiącu, najlepiej 4-5 dni po miesiączce. Pozwala nam ono wychwycić zmiany, które możemy skonsultować z lekarzem.

Czynniki ryzyka

Rak piersi może przydarzyć się każdej z nas, ale są również czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania. Są to wiek, czynniki genetyczne (zmiany w genach BRCA1 i BRCA2), związane z naszą gospodarką hormonalną czy dietą. Nie wszystkie możemy ograniczyć, ale wiele z nich możemy monitorować.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi wykonuj raz w miesiącu. Jeśli miesiączkujesz, zrób je 4-5 dni po ustaniu krwawienia. Jeśli nie miesiączkujesz (z powodu terapii hormonalnej, menopauzy lub innych czynników), wybierz jeden dzień, w którym będzie regularnie wykonywać takie samobadanie. To może być pierwszy dzień miesiąca czy dzień wypłaty.

Takie samobadanie wykonujemy regularnie, co miesiąc, bo dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć pojawiające się zmiany. Badając się odpowiednio często poznajemy także nasze ciało i łatwiej nam zauważyć, jeśli cokolwiek ulegnie zmianie.

Piersi badamy na sucho, bez użycia olejków czy balsamów.

Najpierw OGLĄDAMY nasze piersi w lustrze, z rękami w dół, potem na biodrach i wreszcie z uniesionymi do góry.

  • Szukamy wszelkich zmian, których nie było wcześniej.

  • Może to być zmiana faktury lub koloru skóry.

  • Zwracamy uwagę na pogłębioną asymetrię piersi. Może się pojawić zmiana kształtu - zarówno wypukłości jak i zapadnięcie się piersi w jakimś miejscu.

  • Możemy zauważyć także zmiany w kształcie naszych brodawek sutkowych, np. ich nietypowe wciągnięcie do wewnątrz.

Następnie wykonujemy BADANIE PALCAMI zarówno piersi, pach i okolicy pod obojczykami.

  • Pierś prawą badamy lewą ręką i pierś lewą - prawą dłonią. Najlepiej użyć trzech złączonych palców - wskazującego, środkowego i serdecznego.

    Zaczynamy dotykanie naszej piersi od sutka na zewnątrz, najpierw ruchami prostymi (promieniście) a potem okrężnymi - każdą pierś badamy zatem dwa razy.

  • Piersi dotykamy mocno, ale nie tak, aby badanie było bolesne. Staramy się sprawdzać nie tylko powierzchnię, ale dokładnie całą strukturę piersi.

  • Szukamy guzków i zgrubień, których wcześniej nie czułyśmy w samobadaniu.

  • Przy większym biuście samobadanie robimy także na leżąco.

Ostatnim etapem samobadania jest sprawdzenie BRODAWKI SUTKOWEJ.

  • Sprawdzamy czy nie zmienił się jej odcień lub kształt.

  • Dotykamy jej aby sprawdzić, czy nie pojawia się wyciek z piersi.

Znalazłaś zmianę w trakcie samobadania? Po pierwsze, umów się na wizytę z lekarzem, który wykona USG piersi. Po drugie, nie panikuj. Większość zmian to drobne, łagodne struktury, które nie zagrażają Twojemu zdrowiu. Po trzecie, zajrzyj do zakładki PO BADANIU. Tam znajdziesz najważniejsze informacje na temat tych najczęstszych typów zmian.

Nie każda zmiana oznacza nowotwór. Większość z nich nie będzie zagrażać naszemu zdrowiu, ale każda powinna zostać skonsultowana z lekarzem, abyśmy miały pewność, co jest dla naszych piersi normalne i standardowe, a czemu powinnyśmy się przyglądać bliżej.

Czynniki ryzyka

Czynnik ryzyka to coś, co sprawia, że jesteśmy bardziej narażone na wystąpienie danej choroby. Nie oznacza to, że na 100% się ona u nas pojawi, ale znając te czynniki możemy je monitorować oraz w przypadku niektórych z nich - dążyć do ich ograniczenia. Jeśli wiemy, że jeden lub kilka z nich nas dotyczy, porozmawiajmy z lekarzem, co możemy zrobić i jak często powinnyśmy się badać, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia zaawansowanego nowotworu.

Czynniki genetyczne

To zmiany w naszym DNA, które dziedziczymy po naszych przodkach. Mogą one sprawiać, że nasz organizm gorzej radzi sobie ze zbuntowanymi komórkami i nie potrafi ograniczać ich rozwoju. Nie dziedziczymy raka, ale pewne zmiany w działaniu naszego ciała.

Najczęściej z nowotworem piersi kojarzone są geny BRCA 1 i BRCA 2. Ich występowanie zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. nowotworów piersi. Badanie genetyczne może nam podpowiedzieć, czy mamy takie geny.

Wiek i płeć

Im jesteśmy starsze tym bardziej narażone jesteśmy na wystąpienie różnych typów chorób, w tym nowotworu piersi. Nie oznacza oznacza to, że możemy czekać z rozpoczęciem profilaktyki. Powinnyśmy się badać w każdym wieku, bo nic nie daje nam gwarancji, że rak nas ominie.

Na nowotwór piersi chorują także mężczyźni. Zdarza się on u nich zdecydowanie rzadziej, ale 1% wszystkich zachorowań to właśnie panowie.

Wczesna menstruacja i późna menopauza

Miesiączka jest związana z poziomami hormonów w naszym organizmie. Im wcześniej zaczną się wydzielać estrogeny i im dłużej są obecne w naszym organizmie, tym większe ryzyko, że będą one wpływać na zdrowie.

Okres ciąży i karmienia piersią to przewaga progesteronu, kiedy nasz organizm “odpoczywa” od estrogenu.

Niektóre leki wpływające na naszą gospodarkę hormonalną (także te antykoncepcyjne czy wykorzystywane w hormonalnej terapii zastępczej) mogą mieć wpływ na zwiększone ryzyko pojawienia się zmian w naszych piersiach.

Dieta i nadwaga

Dieta bogata w tłuszcze oraz nadwaga zwiększają obecność estrogenu w naszym organizmie i przez to wpływają na podniesienie ryzyka wystąpienia nowotworu piersi.

Nadwaga po menopauzie jest jednym ze zidentyfikowanych istotnych czynników ryzyka pojawienia się tego typu raka.

Alkohol i palenie papierosów

Spożywanie alkoholu uszkadza komórki i ogranicza zdolność naszego organizmu do naprawiania się. Alkohol (we wszelkiej postaci, także niskoprocentowej jak piwo czy wino) ma udowodniony wpływ na naszą gospodarkę hormonalną i występowanie zależnych od poziomów estrogenu nowotworów piersi.

Palenie, bez względu na swoją formę, uszkadza nasze DNA oraz naraża nasz organizm na obecność wielu różnych typów substancji które niszczą komórki, wpływają na nasz układ odpornościowy oraz zwiększają ryzyko wystąpienia bardziej agresywnych typów nowotworów. Szkodliwe substancje zawarte w wyrobach tytoniowych dostają się do tkanek naszych piersi i są obecne m.in. w ich mleku, nawet jeśli jest to palenie bierne.

Panie, które spożywają alkohol i palą regularnie mają mniejsze szanse na całkowite wyleczenie niż te, które unikają używek.

Nie sposób przekazać uniwersalnej wiedzy za pośrednictwem jednej strony internetowej. Zawarte tutaj informacje są oczywiście uproszczone i nigdy nie zastąpią konsultacji z lekarzem.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wpływu swojego stylu życia, innych czynników ryzyka czy rezultatów samobadania, umów wizytę z lekarzem.

Pamiętaj, że do lekarza rodzinnego i ginekologa nie potrzebujesz skierowania.

Nie czekaj na nasze bezpłatne badania lub inne akcje profilaktyczne, jeśli zauważyłaś jakieś niepokojące zmiany. Twoje zdrowie jest najważniejsze i dlatego zatroszcz się o nie już dzisiaj.