FAQ - najczęściej zadawane pytania

  • Jakie warunki muszę spełnić, aby skorzystać z badań?

    Jeśli masz 18-35 lat - ta akcja jest dla Ciebie! Wystarczy przyjść na wydarzenie i poczekać na swoją kolej. Nie potrzebujesz skierowania, dokumentacji medycznej, ubezpieczenia czy nawet pieniędzy - badania odbywają się bezpłatnie!

  • Czy planowane są wydarzenia dla osób mających więcej niż 35 lat?

    Z uwagi na ogromne zainteresowanie badaniami zdecydowaliśmy się przygotować nasze wydarzenia dla osób młodych, które najrzadziej z nich korzystają. Na ten moment osoby urodzone przed rokiem 1988 nie będą badane w ramach naszych wydarzeń.

    Nasze działania realizujemy w oparciu o środki firm prywatnych i partnerów akcji. Nasze badania nie są finansowane przez NFZ czy Ministerstwo Zdrowia. Chociaż chcielibyśmy je zapewnić dla wszystkich, obecnie wydarzenia w ramach akcji Biustowniczki są dedykowane dla kobiet młodych, w wieku 18-35 lat.

    Jeśli czujesz, że z Twoim zdrowiem jest coś nie tak, nie czekaj na okazję do bezpłatnych badań. Działaj jak najszybciej i umów pełną diagnostykę u odpowiedniego lekarza.

  • Jestem w ciąży/karmię piersią - czy mogę przyjść na badania?

    Z góry musimy przeprosić kobiety karmiące. Nie realizujemy badań w trakcie laktacji. Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Więcej informacji zawarliśmy poniżej.

    Badania USG piersi to zupełnie bezpieczna procedura, nie ma żadnych przeciwwskazań aby wykonywać je w czasie ciąży. Uprzedzamy jednak, że z powodu formuły wydarzenia, nie jesteśmy w stanie zapewnić badań bez kolejki.

  • Mam więcej niż 35 lat - czy mogę przyjść? Dlaczego takie ograniczenia wiekowe?

    Akcja Biustowniczki dedykowana jest osobom w wieku 18-35 lat - dla nich nie ma żadnego ogólnopolskiego i bezpłatnego programu badań profilaktycznych. Z zebranych przez Santander Consumer Bank danych wynika, że właśnie osoby w tej grupie wiekowej najrzadziej korzystają z badań USG piersi, a aż co trzecia osoba w wieku 18-35 nie badała się nigdy w swoim życiu. Te osoby zniechęcają długie czasy oczekiwania na badanie i koszty. Wiele z nich nie ma także prywatnych ubezpieczeń zapewnianych przez pracodawców czy środków na korzystanie z badań poza NFZ.

    Dlatego akcja Biustowniczki jest tak ważna i dedykowana właśnie młodym kobietom, które są na początku swojej drogi zawodowej i życiowej, aby mogły nauczyć się zauważać zmiany zachodzące w ich ciałach i dbać o nie, nie tylko przy okazji akcji profilaktycznych.

  • Nie mam jeszcze 18nastu lat, czy mogę wziąć udział w badaniach?

    Tak! Ale do ukończenia 18nastego roku życia pacjentka jest osobą małoletnią i nie można jej wykonać żadnej procedury medycznej (czyli np.: badania USG) bez zgody prawnego opiekuna. Zgodę rodzic musi wyrazić osobiście - zaświadczenie nie wystarczy.

    Musisz przyjść z rodzicem lub prawnym opiekunem żeby zapisać się na badanie. Osoba ta może, ale nie musi, towarzyszyć Ci w trakcie badania - a więc możesz zapisać się z mamą a potem pozwolić jej zostawić Cię samą, kiedy będziesz czekać na swoją kolej.

  • Jak zapisać się na badania?

    Badania odbywają się bez wcześniejszych zapisów - przyjdź na wydarzenie i poczekaj na swoją kolej!

  • Czy osoba w trakcie laktacji może skorzystać z badania USG?

    Jeśli obecnie karmisz piersią, nie przebadamy Cię w trakcie naszych wydarzeń.

    Oczywiście, kobieta w trakcie laktacji może mieć wykonane badanie USG piersi, natomiast powinien je wykonać lekarz, który takie badanie wykonywał przed lub w trakcie ciąży. W okresie laktacji zmienia się struktura piersi, kanaliki wypełniają się mlekiem i dlatego takie badanie najlepiej jest zestawić z wcześniejszymi wynikami.

    Z uwagi na te zmiany w strukturze, takie badanie zajmuje także więcej czasu, a jego wyniki są dużo trudniejsze do interpretacji bez możliwości ich porównania z wcześniejszymi badaniami.

    Mimo bardzo dobrego obrazowania wykorzystywanego współcześnie sprzętu, kobiety karmiące piersią nadal otrzymują więcej wyników fałszywie dodatnich (wykrywane są zmiany niegroźne lub takie, które są tymczasową zmianą struktury z uwagi na laktację) niż te niekarmiące.

    Z uwagi na czas badania musimy podkreślić także, iż zależy nam na tym, aby zapewnić dostęp dla jak największej osób, które wcześniej takiego badania nie miały. Jeśli karmisz piersią powinnaś regularnie mieć przeprowadzane takie badania przez lekarza prowadzącego.

  • Czy do badań muszę się specjalnie przygotować?

    Nie musisz robić nic wyjątkowego - wystarczy zachowanie podstawowej higieny. Warto wybrać tego dnia wygodną i szybką do zdjęcia/założenia odzież.

  • Badania Biustowniczek są tylko dla kobiet?

    Organizujemy badania USG piersi - do skorzystania z nich zapraszamy także osoby nieheteronormatywne.
    Terapia hormonalna stosowana przez osoby trans wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworu sutka.

  • Mam implanty piersi - czy zostanę przebadana?

    Tak, pamiętaj jednak, że w zależności od rozmiaru, implant może stanowić znaczną część widocznego w ultrasonografie obrazu. Dysponujemy nowymi aparatami, więc zbadanie całej Twojej piersi nie powinno być wyzwaniem - może jednak zabrać nieco więcej czasu.

  • Jestem opiekunem osoby niepełnosprawnej - czy moja podopieczna może skorzystać z badań?

    Oczywiście! Opiekun osoby niepełnosprawnej może przebywać w gabinecie w trakcie badania pacjentki jeśli taka jest jej wola.

  • Kto przeprowadza badania?

    Dla zapewnienia maksymalnego komfortu uczestniczkom, badania będą przeprowadzane przez lekarki: kobiety będą badać kobiety. Mamy liczny i znakomity zespół doświadczonych specjalistek.

    Od lat nie tylko współpracujemy z lekarkami, ale także zapewniamy szkolenia dla obecnych i przyszłych ginekolożek i radiolożek.

  • Chciałabym nauczyć się samobadania - czy będzie możliwość?

    Tak! Podczas wydarzeń można nauczyć się samobadania, sprawdzić, jak wyczuć zmianę na fantomach piersi, a wszystkie ważne informacje w pigułce będą dostępne także w postaci ulotek.

  • Czy będą badania w mieście...

    Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem naszych wydarzeń! A jeśli zaplanujemy jakieś dodatkowe badania - na pewno będziemy informować o nich na naszych social mediach: na Facebook’u, Instagramie i na tej stronie internetowej.

  • Jestem z małego miasta, czy moglibyście zorganizować badania tutaj?

    Realizacją wydarzeń z badaniami przesiewowymi zajmujemy się od blisko dekady i chociaż chcielibyśmy móc je przygotować dla każdego miasta i miasteczka w Polsce, największym ograniczeniem pozostają kwestie budżetowe. Jeśli w Twojej okolicy działa firma lub galeria, która byłaby gotowa pokryć koszty realizacji takiego wydarzenia w kolejnych miesiącach, napisz do nas na nasz adres e-mail. Znajdziesz go w zakładce Kontakt.

  • Kiedy przyjść, aby czekać najkrócej?

    Nie zawsze udaje się to oszacować, ale podczas naszych dwudniowych wydarzeń, mniej chętnych osób jest w piątki od rana do popołudnia. Ale oczywiście - niczego zagwarantować nie możemy.

  • Czy dostanę wynik badania, dokumentację, opis?

    Jeśli wszystko będzie w porządku - nie. Natomiast jeśli wykryta zostanie jakaś zmiana, otrzymasz zdjęcie USG ze wskazaniem jej oraz instrukcje, co robić dalej. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie wydarzeń.

  • A co z kobietami 35+? Jakie są akcje dla nich?

    Kobiety w wieku 18-35 lat statystycznie nie badają się niemal wcale i dlatego nasza akcja skierowana jest do nich.

    Zapytaj swojego lekarza rodzinnego o dostępne bezpłatnie, w ramach programów Narodowego Funduszu Zdrowia, badania przesiewowe, profilaktyczne i możliwe wizyty u specjalisty. Jednym z takich nowych programów jest Profilaktyka 40 Plus.

  • Czy mogę przyjść z dokumentacją medyczną?

    Z uwagi na charakter naszych wydarzeń, nie możemy poświęcić czasu na analizę Twojej dokumentacji medycznej czy przygotowanie drugiej lub kolejnej opinii lekarskiej dotyczącej Twojego stanu zdrowia.

    Pamiętaj, że charakter prowadzonych badań jest przesiewowy. Wszystkie informacje znajdziesz w Regulaminie wydarzeń.

  • Czy tatuaże lub piercing przeszkadzają w badaniu?

    Tatuaże, pigmentacja czy kolor skóry nie mają wpływu na działanie ultrasonografu.

    Bardzo prosimy o wyjęcie kolczyków z sutków. Utrudniają one dokładne badanie i mogą uszkodzić głowicę ultrasonografu.

  • Czy włosy na ciele utrudniają badanie?

    Chociaż w trakcie badania USG badane są także doły pachowe, nie musisz się golić przed badaniem. Kluczowa jest podstawowa higiena.

  • Czy można przyjść na sam koniec, żeby skorzystać z badań jak już kolejka się rozładuje?

    Z uwagi na duże zainteresowanie badaniami, zdarza się że kolejkę “zamykamy” nawet na 2-3 godziny przed końcem wydarzenia, więc przychodzenie na ostatnią chwilę w żaden sposób nie gwarantuje skorzystania z badań na koniec.

  • Dlaczego tylko dwa dni w każdym mieście?

    Naszą kampanię dla mężczyzn, Mosznowładcy, realizujemy od 10 lat. Biustowniczki będą odbywać się również w kolejnych latach, więc będzie szansa do skorzystania z bezpłatnych badań w kolejnym sezonie.

    Pamiętaj jednak, by nie czekać na bezpłatne akcje jeśli czujesz, że z Twoim organizmem jest coś nie tak. Umów wizytę u lekarza jak najszybciej! Zdrowie jest bezcenne i Nie Warto odwlekać badań